KADIN GİRİŞİMCİLERİN SEKTÖRDEKİ YERİ

1980’lerden itibaren hızlı bir gelişme gösteren girişimcilik anlayışı, erkekler kadar kadınların da ilgi alanı içerisine girmiş, onları da bu süreçte iş yaşamının vazgeçilmez aktörleri haline getirmiştir.Özellikle kırılgan bir ekonomiye sahip olan ülkemiz de, ekonomiyi büyütmenin, zengin olmanın, kullanılmayan potansiyeli etkin hale getirmenin ve yeni iş sahaları oluşturmanın yolunun kadınların girişimcilik faaliyetlerinin teşvik edilmesinden geçtiği üzerinde önemle

durulması gereken bir konudur. Bu bağlamda,kadın girişimcileri destekleyen politika ve programların ön plana çıkartılması ve kadınların da,ekonomik ve sosyal yaşamdaki potansiyellerini harekete geçirecek gücü kendilerinde görmeleri gerekmektedir.

MÜHİAD  erkek egemen sistemin kölesi olmayan,  kendi fikirlerini, düşüncesini ve hayallerini hayata geçirmek isteyen kadınların var olmasını, her sektörde olduğu gibi halı yıkama sektöründe de kendini var etmek isteyen kadınları sonuna kadar destekleyen bir sivil toplum kuruluşudur.

  Sanayi Devrimi’ne kadar

kadınların görevleri çok belirgin bir şekilde ev veya el işi olarak belirlenmişken,

sonraki dönemlerde kadınların toplumdaki yerinde anlamlı değişimler olmuştur İşgücüne katılan kadınlar çoğalmıştır.

  MÜHİAD bu bağlamda,kadın meslektaşlarımızın çoğalmasını, ekonomik özgürlüklerini kazanmasını ve güçlenmesini desteklemekle beraber her anlamda bilgi deneyim ve tecrübe paylaşımı konusunda da siz değerli kadınların yanında olacaktır.

Mesleklerin cinsiyeti yoktur. Herkes kendi gücünün yeteceği ve sevdiği istediği mesleği yapmakta özgür ve hak sahibidir. Halı yıkama sektörü tamamen erkek sektörüymüş ve erkeklerin yapabileceği bir meslekmiş gibi algılansa da bu ön yargıyı, halı yıkama sektörüne giren biz  güçlü ve zeki kadınlar ve bizlerle beraber bu eşitliği sağlamak isteyen erkek meslektaşlarımız ile beraber kıracağız.

MÜHİAD kendi işini kurmuş halı yıkama sektöründeki iş kadınlarına sonuna kadar saygı duyan ve resmi prosedürler gereğince istenen her konuda destek vermeye hazır, güçlü, dürüst bir dernektir.

Sektör zor ve ağır iş gücü gerektirmekte  ama kadınlar isterse  yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Kendinize inanın, güvenin Ve biz MÜHİAD ailesi ile bu yola devam edin.

Unutmayalım ki toplumsal eşitsizliği ve şiddeti biz güçlü kadınlar ve bizlere bu yolda sonuna kadar destek olan erkekler tarafından sağlanacaktır. 

 

AİLE VE SOSYAL İLİŞKİLER, KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ KOMİTE BAŞKANI

 

Esra Gürcan

Bir cevap yazın