HALININ TANIMI VE TARİHÇESİ

Halının kökü Anadolu Selçuklu Devleti’nden gelmiştir.

Tarihçesi:

Dünyada bilinen ilk halılar orta asya türkleri tarafından dokunmuştur. Bu halıların günümüze kadar ulaşabilmiş en eski örneğinin Pazırık Halısı  MÖ 6-5. yüzyıllarda yapılmış olduğu ve halen rusya  leningrad müzesi nde saklandığı bilinmektedir.

fakat ilk ilkel halıların yünden değil çeşitli otlar ve agaçlardan günümüzde kullanılan hasır gibi dokunduğu bilinmektedir  

İhtiyaçları arttıkça, ihtiyaçlarına uygun post bulamadıkları için, post taklidi yaygılar ürettiler. Zamanla sevdiklerini de desenleştirerek, bugünkü halının kaba örneklerine ulaştılar. Kısaca halı insanoğlunun doğaya karşı ve doğayı kendine uydurma mücadelesinin ilk ürünlerindendir.

Günümüze kadar gelen halı, yaşantımıza ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli bir yer tutar. Gerek Türklerdeki, gerekse doğu ülkelerinde ki ev dekorasyonundaki başlıca unsur halı ve kilimdir.

Günümüzde modern teknolojinin sınırsız avantajlarını kullanan halı sektörü kendini sürekli yenilemektedir. Her yıl yeni trendlerin, kalitelerin ortaya çıktığı halı sektörü yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya devam etmektedir.

halının avrupa ile tanışması

avrupa ve dünyanın halı kültürünü tanıması selçuklu devletlerinin kurulması ile anadoluya gelmiştir ve ipek yolu ticareti ile avrupadan haç için gelen hiristiyanlar çok beğenerek hediyelik eşya olarak ülkelerine taşımışlardır fakat halı dokuma ip yapma ve kök boyama konusunda halen dünya da türk halılarını geçen olmamışdır iran halılarını örnek alacak olursak iran halılarınıda iranda bulunan türkmenlar dokumuş ve yaymışdır yani eger bir yerde halı üretiliyorsa halı kültürü varsa orada türklerin izlerini görürüz

Bir cevap yazın